poniedziałek, 23 grudnia 2013

Oberża na pustkowiu


Tytuł: Oberża na pustkowiu
Autor: Daphne Du Maurier
Wydawnictwo: Iskry, Warszawa 1991
Przekład:Wacława Komarnicka
Strony: 239

Mary Yellan to młoda kobieta, której matka niedawno zmarła. Ostatnią wolą rodzicielki było to, aby córka zamieszkała wraz z ciotką Patience. Okazuje się, że kobieta ta mieszka wraz z mężem w oberży "Jamajka". Miejsce to budzi grozę, gdyż jest siedzibą wszelkich zbójów, złodziei i morderców. Wydarzenia, które następują po przybyciu Mary są wstrząsające... 

Co może powstać z połączenia książki sensacyjnej, przygodowej i romansu? Odpowiedź brzmi  Oberża na pustkowiu. Przenosimy się do dziewiętnastowiecznej Anglii, na pustkowia i torfowiska, do miejsca tak mrocznego, że każdy dyliżans boi się przejeżdżać obok złowrogiej Jamajki. Autorka idealnie oddała klimat grozy, z każdą czytaną stroną czułam co raz to większe napięcie.Charakter wszelkich zbójów przebywających w oberży był bardzo dobrze opisany.
Bardzo podobała mi się postać Mery, chociaż przerażona tym wszystkim co się działo w tytułowym miejscu, cechowała się ogromna odwagą i dociekliwością. Chociaż z drugiej strony właśnie ta ciekawość pakowała ją raz po raz w kłopoty. Jej dobroduszność znów bardzo mnie irytowała, gdyż ciągle myślała o swojej ciotce, która nie potrafiła odejść od brutalnego męża.
Wątek kryminalny był przeprowadzony w taki sposób, że nie dało się domyślić wszystkiego od początku. Autorka wprowadzała nas krok po kroku w ten przestępczy świat, ukazując jego brutalność, nie bała się mocnych scen.
Wątek romantyczny był bardzo poboczny, ale mimo to istotny.

OCENA: 5,5/6

3 komentarze:

  1. Brzmi interesująco! Pustkowia, oberża... i ta groza, którą czułam aż tu czytając recenzję. Spróbuję gdzieś dostać te tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę autorkę. Zważywszy na jej piękny styl zaskakuje mnie, że dzisiaj praktycznie czytelnicy już jej nie pamiętają:/ Tej pozycji jeszcze nie czytałam, ale będę miała na uwadze.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...