niedziela, 3 listopada 2013

Doradcy i Królowie

Dzisiejsza recenzja będzie wyglądała trochę inaczej, gdyż recenzuje całą trylogię.

Jordain, odporny na magię, szlachetny pozbawiony magicznych zdolności doradca władców Halruaa to poszukiwacz prawdy. Sztywno trzyma się swoich zasad, potrafi walczyć oraz myśleć w taki sposób, aby służyć swej ojczyźnie. Matteo, młodzieniec, który właśnie kończy swa naukę w szkole Jordainów napotyka na swej drodze małego złodziejaszka, którym okazuje się być młoda dziewczyna uciekająca przed swoimi prześladowcami. Tzigone, gdyż tak ma na imię próbuje odnaleźć swoją przeszłość. Za jej sprawą przytrafiają się mu różne dziwne sytuacje. Poza tym podąża za nimi Kiva, dzika elfka, która ma jeden cel, sądząc, że złem można naprawić zło.


Tytuł: Ogar Magów
Autor: Elaine Cunningham
Wydawnictwo: ISA Sp. z. o. o., Warszawa 2003
Przekład: Michał Studniarek

Tytuł: Brama wody
Autor: Elaine Cunningham
Wydawnictwo: ISA Sp. z. o. o., Warszawa 2004
Przekład: Michał Studniarek

Tytuł: Wojna Magów
Autor: Elaine Cunningham
Wydawnictwo: ISA Sp. z. o. o., Warszawa 2005
Przekład: Michał Studniarek


Czasami mam wrażenie, ze autorzy, którzy tworzą intrygi często się w nich sami zaplątują. Tak właśnie wyglądało w przypadku tej serii. Uwielbiam ta autorkę, co podkreślałam już niejednokrotnie. Lekki styl pisania, przyjemne słownictwo, delikatność w przekazie nawet najbardziej brutalnych scen, a do tego tajemnice. Któż z nas ich nie lubi? Sprawiają, że człowiek nie potrafi oderwać się od stron, które zachłannie pochłania. Autorka pozwala nam zakochać się w głównych bohaterach oraz znienawidzić głównego antagonistę. 
Pierwszą część przeczytałam jednym tchem, a każda intryga sprawiała, ze przeżywałam tą książkę niczym własne życie. W drugiej części intrygi te zaczynały być już denerwujące gdyż nic się nie wyjaśniało, a tylko dostawaliśmy kolejne pytania bez odpowiedzi. Do Wojny Magów musiałam się zmuszać. Pani Cunningham tak namieszała, że chyba sama nie potrafiła z tego wybrnąć. Wybrane przez nią rozwiązania pozostawiły mieszane uczucia. Do tego rozczarowało mnie zakończenie całej trylogii. Liczyłam na zupełnie coś innego.
Książka opowiada nam o przyjaźni, walce dobra ze złem, poszukiwaniu prawdy oraz swego miejsca na ziemi.

Ocena całej trylogii:

OCENA: 4,5/6


3 komentarze:

  1. To zdecydowanie nic dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. najczęściej niestety bywa tak, że pierwsze tomy nas zachwycają, a z każdym kolejnym jest słabiej i bardziej pokrętnie. czy sięgnę do Wojny Magów, wątpię, ale to tylko dlatego, że do fantasy podchodzę jak pies do jeża.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...